Serçeler

59
resim kaynak: http://www.cuded.com/2012/03/pencil-drawings-by-amy-dover/

Zemin tamamen betonla kaplıydı. Yalnızca, bahçenin ortasında tek başına göğe yükselen ağacın olduğu bir metrekarelik alandan toprak kokusu yükseliyordu. Küçük toprak alan, yerin altına açılan bir pencereye benziyordu. Tüner gibi oturdum toprağa.

Ne çok kuş vardı dalların arasında. Nasılda bağrışıyorlardı. Oysa onlara kulak vermeyince sesleri duyulmuyordu. Başımı ellerimin arasına alıp gözlerimi yere diktiğimde ağacın altında bir kaç ölü kuş olduğunu gördüm. Bir tanesi ise hemen yanımdaydı, elime aldım, gayet sağlıklı gözüküyordu. Neden ölmüştü?

Neden olacak; bahçeyi aydınlatan spot ışıkları gecelerini yok ediyordu da ondan. Kutuplarda gündüz doğup gündüz ölen insanlar gibi bu ağaçta yaşayan kuşlar gece nedir bilmiyor, sabaha kadar sesleri kesilmiyordu. Lambaların etrafında dolanıp duran kanatlı haşerat gibi gündüz bir yere saklanıp dinlenme şansları da yoktu. Bu yüzden ömürleri kısacık, ölümleri aniydi.

TEILEN

5 YORUMLAR

  1. Şehrin yapay ışıkları hakkında yazmıştım en son ama bu kadar büyük bir acıya sebep olabilecekleri aklımın ucundan geçmezdi. İçimde şehrin tüm kuşlarını köylere, ormanlara çağıran bir feryat koptu desem yalan olmaz.

  2. Off zaten üzgündüm şimdi daha çok üzüldüm,Beton orman 2023,ormanmış,ağaçmış,yeşillikmiş hak getire,bunu tersine çevirecek hiç bir gücümüzde yok ki,sorunu tetikleyen şeyi durduralım.

Bir Cevap Yazın